تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سه ایده بیل گیتس برای فرار از بدترین سناریوی جامعه بشری

  اهی حتی شخصیت های بزرگی که اساسا ایمان و اعتقاد شدیدی به پیشرفت انسان به واسطه سیر تحول تاریخ فکر و اندیشه و انقلابات علمی دارند، با مسائلی مواجه میشوند که به شدت آنها را در مورد آینده بشری نگران میسازد. مسائلی که شاید همه ما نیز با آنها برخورد داریم اما چندان اهمیتی به آنها نمیدهیم. اکنون بیل گیتس سه ایده اساسی برای یکی از بدترین سناریوهای ممکن برای بشر را پیشنهاد میدهد.

  بیل گیتس یکی از شناخته شده ترین افرادی است که معتقدند بشر در مورد برخی از مشکلات اساسی خود پیشرفت زیادی داشته است. اما تا به امروز هیچ گاه در مورد وضعیتی که میتواند منجر به وخیم شدن اوضاع فقر، بیماری و خشونت شود، سخن نگفته بود. وضعیتی به نام «تغییرات آب و هوایی».

  در آخرین نوشته خود در وبلاگ شخصی اش، بیل گیتس به بیان ایده ها و دیدگاه های خود در خصوص ابتکارات و اختراعاتی پرداخته که بشر به واسطه آنها میتواند ضمن فرار کردن از بدترین سناریوی ممکن در تغییرات آب و هوایی موجبات خارج کردن انسان ها از فقر، رشد و تولید بهینه غذا و خوراک و نجات جان انسان ها با کاهش آلودگی را نیز رقم بزند:

  ایجاد انگیزه برای ابداع و اختراع

  جهان سالیانه میلیون ها دلار را صرف انجام امور تحقیقاتی و پژوهش درمورد انرژی های پاک میکند، که البته شخص بیل گیتس نیز سهم خود را در این موضوع ادا کرده و میکند. اما با این شرایط هنوز حتی به نقطه ای که ما را از یک تغییر نابود کننده آب و هوایی نجات دهد نزدیک هم نشده ایم. گیتس بر این باور است که دولت ها و همچنین دولت آمریکا باید با ایجاد انگیزه در این مسیر، بودجه های زیادی را صرف پژوهش و تحقیقات کند.

  وی گفته: نیاز به صدها شرکت داریم که بر روی هزاران ایده کار و فعالیت کنند، نظیر پروژه انرژی شیمیایی از خورشید – استفاده از انرژی خورشید برای تولید هیدروکربن. اگر بودجه های دولتی مسیر انجام پژوهش ها را باز کند، نه تنها شخصا سرمایه گذاری خود در این حوزه را افزایش خواهم داد، بلکه معتقدم بسیاری از سرمایه گذاران دیگر نیز برای انجام این ریسک وارد صحنه خواهند شد.

  ایجاد بازار انرژی که دقیقا بازتاب واقعیت ها باشد

  در حال حاضر بازارهای انرژی در سراسر دنیا موضوعاتی نظیر محیط زیست و تاثیرات آن بر سلامت را مد نظر قرار نداده و جدی نمیگیرند. اگر این موضوعات مد نظر قرار بگیرد، انرژی های تجدید پذیر در این بازارها بیش از امروز رقابت پذیر خواهند بود. گیتس در این باره معتقد است: هر رهیافت و رویکردی را که اتخاذ کنیم باید مبتنی بر ایجاد انگیزه برای بدست دادن راه حل های جدیدی برای حل مساله انرژی باشد و شرکت های صنعتی را مجاب کند که طرح و برنامه حرکت از انرژی های کربنی به سمت انرژی های پاک را در دستور کار قرار دهند.

  کمک به کشورهای فقیر برای مواجهه با آب و هوایی گرم تر

  بدون نیاز به هیچ استدلالی باید گفت که تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین کشورهای فقیر را بیش از سایرین تحت تاثیر قرار خواهد داد. اگر خیلی در این مورد هوشمندانه رفتار کنیم این امکان است که آثار گرمایش زمین را تخفیف دهیم و سبک سازیم. اما کشورهای فقیر باید برای مقابله با این موضوع آماده شوند.

  بیل گیتس در این خصوص نیز میگوید: بنیاد گیتس بر روی یک جنبه اساسی از تطابق پذیری متمرکز شده است: کمک به کشاورزان خرده پا و کوچک – که بخش اعظمی از قشر کشاورزان را در سطح جهانی تشکیل میدهند – برای تطابق و مبارزه با آب و هوایی گرم تر و غیر قابل پیش بینی تر. این کار از طریق بهره وری بهتر و علمی تر در کشاورزی صورت میگیرد.

  بدون شک موضوع گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی موضوع جدی در سطح جهانی است. مسئله ای که اکنون چندین سال است که پیرامون آن نشست های بزرگ جهانی برگزار میشود. بیل گیتس شخصا این موضوع را تا کنون به شکل غیر مستقیم در نظر داشت و سرمایه گذاری وی در پروژه هایی برای تولید انرژی پاک نشان از میزان توجه وی به معضلی بزرگ دارد که اغلب ما از آن غافل هستیم. موضوعی که شاید با سرعتی بیش از آن چه فکر میکنیم در حال وقوع است و نمونه های آن را در کشور خودمان ایران نیز – زمستان های گرم و طوفانهای تابستانی و کمبود شدید آب – به شکل ملموس و عینی حس میکنیم.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 12 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : انرژی ,گیتس ,هوایی ,موضوع ,ایجاد ,ایده ,کشورهای فقیر ,ایجاد انگیزه ,سرمایه گذاری ,گرمایش زمین ,برای تولید ,
  سه ایده بیل گیتس برای فرار از بدترین سناریوی جامعه بشری

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149226
 • بازدید امروز :87208
 • بازدید داخلی :2885
 • کاربران حاضر :34
 • رباتهای جستجوگر:652
 • همه حاضرین :686

تگ های برتر